سوله سردخانه

سوله مرغ داری و انواع آن
آذر ۱۹, ۱۳۹۹
ساخت سوله و عوامل موثر در قیمت آن
آذر ۱۹, ۱۳۹۹
سوله مرغ داری و انواع آن
آذر ۱۹, ۱۳۹۹
ساخت سوله و عوامل موثر در قیمت آن
آذر ۱۹, ۱۳۹۹

سوله سردخانه

سوله سردخانه چیست و چه کاربردی دارد ؟

به طور کلی سردخانه سازه ای است که به صورت دائمی یا موقتی اجرا میشود و کاربردهای مختلفی در زمینه سردسازی دارد. معمولا از یک سردخانه برای نگهداری انواع مواد غذایی فاسد شدنی استفاده می‌شود. به عبارت دیگر میتوان سرخانه را یک یخچال بزرگ تصور کرد که هوای سرد را برای اهداف مختلف ایجاد میکند.

ما سردخانه را تحت دو موضوع کلی بررسی میکنیم :

  • تجهیزات فنی سردخانه (شامل اجزای الکتریکی و مکانیکی)
  • بدنه و سازه‌ی سردخانه (سوله سردخانه)

در این مقاله به هر دوموضوع خواهیم پرداخت و سعی میکینم دید خوبی از مراحل ساخت سردخانه ارائه کنیم .

سوله سردخانه
ساخت سوله سردخانه و هزینه راه اندازی

تجهیزات فنی سردخانه و اجزاء آن :

قبل از طراحی و ساخت سردخانه باید با اجزای فنی آن به صورت کامل آشنا باشید.

مکانیزم عمل سردخانه تقریبا مانند یک یخچال است و بسیاری از اجزای فنی آن با یک یخچال مشترک است.

در ادامه به برخی از اجزای مهم سردخانه خواهیم پرداخت.

کمپرسور سردخانه

کمپرسور یا همان موتور یخچال و سردخانه در واقع قلب اصلی سردخانه است.

اگر چه مکانیزم کلی کمپرسور یخچال و سردخانه یکسان است اما نوع آن در سردخانه های صنعتی متفاوت است.

کمپرسور، گاز عبوری از اواپراتور که حامل گرمای جذب شده از اتاق سردخانه است را میمکد و با متراکم کردن آن از دما و فشار پایین به دما و فشار بالا، گرما را دفع میکند. ماده مبردی به کار رفته در یخچال (ماده ای چگالنده و سیال که با نام سردساز یا مبرد refrigerant شناخته میشود و در یخچال بین فاز گاز و مایع در نوسان است) که از اواپراتور مکیده می‌شود.

در واقع حامل گرمای جذب شده از اتاق سردخانه است و باید به نحوی این انرژی گرمایی به محیط بیرون منتقل شود. این کار وقتی انجام میشود که دمای گاز از دمای محیط بیش‌تر باشد (گرما از جسمی با دمای بیشتر به محیط با دمای کمتر انتقال می یابد). بنابراین کمپرسور با کاهش حجم گاز مبرد، باعث افزایش فشار و دمای گاز می‌شود و سپس این گاز گرم را به کندانسور پمپاژ میکند تا در آن‌جا دمای آن کاهش پیدا کند.

کندانسور سوله سردخانه

کندانسور وظیفۀ خنک نمودن گاز حاصل از کمپرسور را برعهده دارد و ما بین کمپرسور و شیر انبساط چیلر قرار دارد.

این قطعه انواع مختلفی دارد و به صورت هوا خنک و آب خنک در بازار موجود است.

کندانسور درواقع گاز مبرد را به فاز مایع بر می‌گرداند.

 شیر انبساط

شیر انبساط یا اکسپشن ولو یکی از اجزای اصلی هر سیستم سرمایشی سردخانه‌ای است. شیر انبساط به عنوان یک شیر اتوماتیک در مسیر حرکت مبرد قبل از اواپراتور نصب می گردد و با ایجاد افت فشار باعث تبخیر مبرد می شود و گاز مبرد را به درون اواپراتور اسپری و تولید سرما می کند. پرکاربردترین نوع شیر انبساز در سردخانه‌ها، شیر انبساط ترمواستاتیک است که مبنای کاری آن بر اساس بار اواپراتور است.  در صورت افزایش بار در اواپراتور، شیر انبساط ترمواستاتیکی به صورت خودکار به میزان مورد نیاز باز میشود و به مبرد اجازه ورود بیشتر را به اواپراتور می دهد و  همچنین در هنگام کاهش بار، بسته شده و از عبور مبرد جلوگیری میکند.

اوپراتور سردخانه


اواپراتور بخشی از سیستم است که در یک چرخه، مایع مبرد را تبدیل به گاز می‌کند و محیط اطراف اعم از مواد، هوا یا مایع را سرد می‌کند.

در واقع کارکرد این قسمت بر عکس کندانسور است.

اواپراتور سیستمی است که در آن گاز مبرد در دمایی پایین‌تر از دمای محیط می‌جوشد و گرمای مواد و محیط اطراف اواپراتور را جذب میکند .

گرما از محیط با دمای بالاتر به مبرد با دمای پایین تر منتقل می شود.

انواع سوله سردخانه


انواع سردخانه را میتوان بر اساس کاربرد و دمای کاری تقسیم بندی کرد.

سردخانه میوه

 انواع سردخانه از لحاظ کاربرد

برای ساخت سوله سردخانه باید ابتدا هدف و کاربرد سردخانه مشخص باشد.

این مسئله میتواند کمک زیادی به فرایند اجرای ساختمان سردخانه کند.

انواع سردخانه از نظر کاربرد میتواند شامل موارد زیر باشد:

  • سردخانه گمرکی (برای نگهداری موقت مواد غذایی)
  • سردخانه ذخیره ای (استفاده به عنوان انبار برای نگهداری مواد غذایی)
  • سردخانه کوچک (برای تولید و نگهداری یخ)
  • سردخانه عمومی (نگهداری فصلی مواد غذایی)

 انواع سردخانه بر اساس دما

میتوان سردخانه‌ها را بر اساس دمای کاری آنها به دو دسته اصلی بالای صفر و زیر صفر تقسیم‌بندی کرد. هر کدام از این دو نوع نیازمند جزئیاتی در طراحی و ساخت است. عمده کاربرد سردخانه‌های بالای صفر نگهداری مواد غذایی مصرفی مثل میوه و مواد لبنیاتی و همچنین نگهداری موادی که نباید یخ بزنند (مثل دارو) است. عمده کاربرد سوله سردخانه زیر صفر نیز در نگهداری مواد پروتئنی مثل گوشت، مرغ و ماهی است. توجه کنید که سوله سردخانه زیر صفر را می توان در صورت لزوم برای نگهداری محصولاتی که نیاز به سردخانه با دمای بالای صفر دارند؛ تنظیم نمود.

 انواع سردخانه بر اساس دما

اما اگر بخواهیم دمای یک سردخانۀ بالای صفر را به زیر صفر برسانیم، کاری دشوار است و کمپرسور فشار زیادی را متحمل خواهد شد. سردخانه دو مرحله ای نیز وجود دارد که دمای بالا و پایین صفر را تامین میکند و معمولا کاربردهای خاصی دارد (مثل بستنی سازی).  البته انواع دیگری از سردخانه وجود دارد که به منظور سرد کردن سریع مواد غذایی استفاده میشود و دمای منفی ۴۰ درجه را فراهم میکند (تونل انجماد).

اسکلت سوله سردخانه

اسکلت سوله سردخانه بخش دیگری از مقوله ساخت سردخانه است.

درصورتی شما بهترین تجهیزات سردخانه را هم در اختیار داشته باشید، بدون سازه‌ای استاندارد و مناسب به نتیجه مطلوبی نخواهید رسید.

اتلاف انرژی در سردخانه های صنعتی میتواند هزینه زیادی را به شما تحمیل کند.

از این رو باید در خرید اسکلت سوله سردخانه دقت و آگاهی کافی را داشته باشید.

همچنین سازه سردخانه باید طراحی مناسبی داشته باشد تا ذخیره سازی، حمل، بارگیری و تخلیه مواد غذایی به سهولت انجام پذیر باشد.

معمولا سوله سردخانه، متشکیل از سالن‌های نگهداری بالای صفر درجۀ سانتیگراد و پایین صفر درجۀ سانتیگراد به صورت مجزا هستند.

همچنین سردخانه دارای سکو (برای تخلیه و بارگیری)، تونل انجماد و آماده گاه می باشد.

جهت صرفه جویی در هزینه خرید اسکلت سردخانه ، می توان از سوله دست دوم استفاده کرد .

استفاده از این نوع سوله ها بسیار با صرفه بوده و در صورت موجود بودن پیشنهاد خوبی می باشد .

سوله سردخانه

سوله یا بنای سردخانه شامل طراحی پی و سازه، اجرای سوله، کفسازی، اجرای دیوارها، سقف و اجرای تاسیسات عمومی ساختمان سردخانه است. سردخانه های کوچک و بزرگ در این موارد مشترک هستند. به سردخانه های بزرگ صنعتی باید مواردی همچون  سالن تولید، انبارها، ساختمان های اداری و سرویس های بهداشتی، نمازخانه، آزمایشگاه، ساختمان تاسیسات و مدیریت و همچنین اتاقک سرایداری و نگهبانی را اضافه کنید.

عایق بندی کف سردخانه یکی از مقوله‌های مهم در ساخت سوله سردخانه است.

عایق بندی سردخانه

عایق بندی یا ایزولاسیون کف سوله سردخانه میتواند شامل کف چینی، قیرگونی، آجرچینی و عایق حرارتی باشد که هرگونه تبادل حرارتی با کف را از بین می برد. همچنین کف سردخانه باید حدود ۱ تا ۱.۲ متر از سطح زمین بالاتر باشد. دیوارها و سقف نیز به روش های مختلف عایق بندی میشود. تجهیزات و سنسورهایی مثل کنترل دما و رطوبت نیز در سالن سوله سردخانه باید نصب شود. این سنسورها میتوانند میزان مصرف انرژی را بهینه کند. سنسور رطوبت برای سردخانه حیاتی است. این سنسور رطوبت را اتوماتیک اندازه می گیرند و لوله های بخار آبی که در تمامی محیط اتاقک وجود دارد و دارای نازل هایی برای پخش بخار آب می باشد را فعال می سازند.

عایق بندی سردخانه

هزینه ساخت سردخانه چگونه محاسبه میشود؟

معمولا هزینه ساخت سوله سردخانه بر حسب ظرفیت سردخانه به مشتری پیشنهاد داده میشود. برای محاسبه سردخانه با هر ظرفیتی (برای مثل یک سردخانه با ظرفیت ۵۰ تنی) سه فاکتور زیر برای تعیین قیمت نهایی در نظر گرفته می شود.

  • هزینه طراحی، نصب و اجرا
  • هزینه سوله سردخانه
  • هزینه متریال و مصالح (ساندویچ پانل)
  • هزینه تجهیزات و دستگاه‌های مورد نیاز

به صورت نرمال، معمولا قیمت ساندویچ پانل مورد استفاده در ساخت سردخانه و هزینه تجهیزات فنی سوله سردخانه به صورت تقریبی برابر است (هر کدام ۴۶ درصد کل هزینه پروژه) و هزینه نصب و اجرا چیزی حدود ۸ درصد کل هزینه نهایی کار خواهد بود. البته این برآوردها به صورت تقریبی است و قطعا شرایط هر پروژه با دیگری متفاوت است. جهت دریافت اطلاعات تکمیلی از قیمت سوله سردخانه با متراژ مختلف می‌توانید با متخصصین ما در تماس باشید.

گردآوری شده از سایت

دیدگاه ها بسته شده است